Denga

Angielska nazwa: dengue

Opis choroby
Denga jest chorobą wirusową przenoszoną głównie przez samice komarów z rodzaju Aedes. Są one obecne zarówno w terenach miejskich jak i wiejskich, zwłaszcza w porze deszczowej. Denga jest stale rosnącym problemem w wielu częściach świata. Szacuje się, że rocznie na dengę zapadają dziesiątki milionów ludzi. Rejony zagrożone to tropikalne tereny Afryki, obu Ameryk, Azji, Karaiby a także wyspy Pacyfiku.

Objawy dengi
U zarażonych osób choroba rozpoczyna się zazwyczaj nagłą wysoką gorączką, bólem głowy, nasilonymi bólami niemal całego ciała. Objawy te występują zazwyczaj 5 do 8 dni od ugryzienia zakażonego komara. Wysypka podobna do odry pojawiająca się około 3 dnia choroby pozwala odróżnić dengę od innych chorób tropikalnych. W większości przypadków choroba ustępuje w przeciągu tygodnia, lecz osłabienie może trwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Do ciężkiej postaci choroby dochodzi, kiedy osoba wcześniej zakażona jednym z typów wirusa (występują cztery typy) ulegnie jednoczesnemu zakażeniu innym (na szczęście zdarza się to rzadko). Jest to tzw. denga krwotoczna, przebiegająca z wysoką gorączką, bólami brzucha i wymiotami. Wiele z nieleczonych ciężkich przypadków może prowadzić do samoistnych krwotoków, wstrząsu i zgonu. Chociaż postać ta dotyczy prawie wyłącznie miejscowej ludności, odnotowano również pojedyncze przypadki wśród turystów.

Profilaktyka

Ponieważ nie ma szczepionki przeciw dendze, podczas pobytu na terenach zagrożonych podstawowe znaczenie ma ochrona przed komarami. Wiele osób rutynowo zabezpiecza się przed komarami od zmierzchu do świtu mając na uwadze również inne choroby. Komary z rodzaju Aedes, które są głównymi nosicielami dengi, w odróżnieniu od innych są aktywne głównie podczas dnia, zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Są one często spotykane również na terenach miejskich, gdzie lęgną się w sztucznie wytworzonych przez człowieka nawet niewielkich zbiornikach wodnych. Podróżni przebywający na zagrożonych rejonach powinni praktycznie przez całą dobę unikać kontaktu z komarami, stosując repelenty, moskitiery itp.

You may also like

Dodaj komentarz