Wirus polio

Angielska nazwa: polio

Informacje ogólne
Polio jest bardzo niebezpieczną chorobą wirusową. U części chorych dzieci i dorosłych dochodzi do trwałego kalectwa – paraliżu a nawet do śmierci. W ciężkich postaciach polio powoduje silne bóle mięśni i czasami powodują, że chory nie jest w stanie ruszać jedną bądź obiema nogami czy rękami a nawet uniemożliwiają oddychanie. Konieczne jest w takich skrajnych przypadkach użycie respiratora zastępującego własny oddech.

Objawy polio
W łagodnej postaci choroba może trwać zaledwie kilka dni i objawia się gorączką, bólem gardła, bólem brzucha i bólem głowy. Nie istnieją żadne leki przeciw polio. Ciężkość i czas trwania choroby są różne u różnych pacjentów. Większość pacjentów, u których doszło do porażeń w przebiegu choroby będzie miała różnego stopnia osłabienie siły w kończynach do końca życia. Wielu z nich pozostanie ciężkimi inwalidami. Rejony zagrożone Dzięki akcji szczepień nie odnotowuje się w Polsce nowych przypadków polio. Tymczasem co roku na całym świecie odnotowuje się tysiące nowych przypadków, zwłaszcza w Azji i w Afryce.

Profilaktyka polio
Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania polio. Choroba rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą – wirus wnika przez błonę śluzową nosa i jamy ustnej, a także przez zanieczyszczone pożywienie. Dlatego w zapobieganiu obowiązują te same zasady higieny jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą pokarmową.

Szczepienie przeciwko polio
Obecnie stosuje się dwa rodzaje szczepionek przeciw polio: żywa szczepionka, w skrócie OPV (ang. oral polio vaccine); a także inaktywowana IPV (ang. injectable polio vaccine). Pierwszą podaje się doustnie, drugą w zastrzyku. Żywy wirus w szczepionce OPV jest w istocie bardzo osłabionym naturalnym wirusem, natomiast w drugiej szczepionce jest on wcześniej zabity. Szczepionka IPV jest wskazana u osób po 18 roku życia, które nie były wcześniej szczepione przeciw polio. Ponadto może być podawana osobom, u których przeciwwskazana jest szczepionka OPV. W Polsce w ramach kalendarzu szczepień szczepi się szczepionką OPV, o ile nie ma przeciwwskazań. Szczepionka przeciw polio jest skuteczna co najmniej w 90%, po przebyciu pełnej serii szczepień. Minimalna ilość stanowiąca zabezpieczenie to 4 dawki.

You may also like

Dodaj komentarz