Angielska nazwa: relapsing fever
Opis ogólny
Gorączka nawrotna jest ostrą chorobą bakteryjną przenoszoną przez wszy ludzkie i kleszcze. Wszy przenoszą zarazki głównie w Europie, Afryce, Azji i w obu Amerykach. Ludzie ulegają zakażeniu, gdy krętki, które się wydostały z wszy przedostają się przez uszkodzony naskórek (np. na skutek drapania) bądź dostają się na spojówki oka poprzez brudne ręce. Człowiek może być również zakażony przez ugryzienie kleszcza, można się zarazić wcierając w skórę tkanki kleszcz bądź jego odchody.
Objawy duru nawrotnego
Objawy występują po 7 dniach od wniknięcia krętków do organizmu. Zazwyczaj nagle pojawiają się dreszcze, gorączka, ból głowy, bóle nerwowo-mięśniowe i, czasami, wymioty. Na tułowiu i na kończynach czasem pojawia się wysypka, pod skórą mogą być widoczne drobne wynaczynienia krwi. Atak choroby kończy się po 3 do 10 dniach. Po około 1 – 2 tygodniach następuje nawrót choroby (stąd nazwa choroby) lecz objawy są łagodniejsze. Wyzdrowienie następuje samoistnie, po około 3 – 10 rzutach choroby. Ogólna śmiertelność w przebiegu duru nawrotnego jest bardzo niska. Przy wprowadzeniu leczenia przebieg choroby jest łagodniejszy i z reguły udaje się zapobiec kolejnym nawrotom, a co najmniej zmniejszyć ich ilość.
Choroba się praktycznie nie zdarza w właściwych warunkach sanitarno-higienicznych. Istotne znaczenie ma również unikanie kontaktu z kleszczami. Należy stosować repelenty, osłaniać maksymalnie dużą powierzchnię ciała podczas leśnych spacerów a także wnikliwie oglądać całe ciało po powrocie ze spaceru. Wszelkie kleszcze znajdujące się na skórze należy szybko i właściwie usunąć.