Grypa

Nazwa angielska: influenza

Ogólne informacje o grypie
Grypa jest poważną chorobą układu oddechowego. Wywoływana jest przez wirusy, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Ilość zachorować jest największa w okresie zimowym, od listopada do marca-kwietnia następnego roku.

Objawy grypy
Typowe objawy grypy to: gorączka, nieraz wysoka; dreszcze; kaszel; chrypka; ból głowy; bóle mięśni. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych. W większości przypadków grypa trwa zaledwie kilka dni, lecz czasami może mieć ciężki przebieg wymagający hospitalizacji. Co roku grypa na całym świecie jest przyczyną tysięcy zgonów, zwłaszcza wśród ludzi w podeszłym wieku.

Szczepienie przeciw grypie
Istnieje szczepionka przeciw grypie, co roku aktualizowana. Rejony zagrożone Grypa występuje powszechnie na całym świecie. Szczepienie Istnieje wiele odmian wirusa grypy, różniących się antygenami. Ulegają one często mutacjom, co powoduje, że nie można stworzyć jednej, uniwersalnej szczepionki chroniącej przed grypą. Dlatego co roku szczepionki ulegają aktualizacji, na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Ochronne działanie rozwija się po około dwóch tygodniach od szczepienia.

You may also like

Dodaj komentarz