Gorączka plamista z Rocky Mountain

Angielska nazwa: Rocky Mountain spotted fever

Opis ogólny

Gorączka plamista z Rocky Mountain jest ostrą chorobą gorączkową występującą na półkuli zachodniej. Mikroby ją powodujące dostają się do organizmu człowieka przy ugryzieniu kleszczy. Gatunek kleszczy zależy od regionu. W zachodniej części Stanów Zjednoczonych nosicielami są głównie kleszcze leśne, podczas gdy w części wschodniej głównie kleszcze psie. Jeszcze inne kleszcze przenoszą chorobą na południu USA, czy też w Ameryce Środkowej i Południowej. Do większości zachorowań dochodzi wiosną i latem.

Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 3 do 13 dni od ugryzienia zakażonego kleszcza. Najczęściej są to: utrata apetytu, osłabienie, nudności, wymioty, ból głowy, ból gardła. Nieco później pojawiają się: gorączka; dreszcze; bóle stawów, mięśni i kości; ból brzucha; nudności i wymioty; bezsenność; rozdrażnienie. Kilka dni później pojawia się wysypka, początkowo na dłoniach i stopach później rozprzestrzenia się na tułów i twarz. W łagodniejszych, nieleczonych przypadkach gorączka ustępuje pod koniec drugiego tygodnia.

Chorobą tą, ze względu na obecność wysypki z towarzyszącą gorączką, należy różnicować z odrą, ewentualnie z durem brzusznym. Dlatego dla pełnego rozpoznania konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie właściwego leczenia.

Zapobieganie zachorowaniu polega na unikaniu kleszczy. Podczas spacerów leśnych należy się odpowiednio ubrać, stosować repelenty przeciw kleszczom i dokładnie oglądać skórę po spacerze. Wszystkie kleszcze znajdujące się na skórze należy szybko i sprawnie usunąć.

You may also like

Dodaj komentarz