Filariozy

Angielska nazwa: filariosis

Filariozy do grupa chorób pasożytniczych wywoływanych przes nicienie z rodzaju nitkowców (Filarioidea). Inwazje (zakażenia pasożytnicze) wywoływane przez gatunek Wuchereria bancrofti są szeroko rozpowszechnione w Afryce, południowo-wschodniej Azji, na wyspach Pacyfiku, a także w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Z kolei inny gatunek – Brugia malayi występuje praktycznie tylko w południowej i południowo-wschodniej Azji. Wymienione pasożyty wywołują choroby przenoszone przez komary. W momencie, gdy komar-nosiciel ugryzie człowieka, do jego krwi przedostają się zakaźne larwy pasożyta. Następnie przedostają się one do układu chłonnego i tam w ciągu 6 do 12 miesięcy dojrzewają. Zapłodnione samice rodzą żywe, nitkowate larwy, które okresowo, tylko w nocy, pojawiają się we krwi. Nocny tryb życia komarów współistnieje zatem z pojawianiem się larw we krwi, dzięki czemu pasożyty przedostają się do ciała komara. Po pewnym okresie czasu (od 1 do 3 tygodni) larwy dojrzewają i komar może przekazać je do innego człowieka, u którego wywołają chorobę.

Objawy filariozy
Objawy obu filarioz rozpoczynają się dreszczami, gorączką i bólem głowy. Gorączka często związana jest z zapaleniem układu limfatycznego (chłonnego), często w miejscu zapalenia tworzą się ropnie. Węzły chłonne mogą ulegać powiększeniu. Zamknięcie światła przewodów limfatycznych, gdy chłonka przez cały czas napływa doprowadza do obrzęku w obszarze drenowanym przez dany przewód, często dotyczy on kończyn. Skrajny obrzęk nosi nazwę słoniowacizna, jest to najbardziej charakterystyczny objaw filariozy. W inwazjach Wuchereria bancrofti najczęściej powiększeniu ulegają kończyny dolne i zewnętrzne narządy płciowe, Brugia malayi zazwyczaj powoduje obrzęk podudzi, okolice powyżej kolan, w tym narządy płciowe są wolne od obrzęku.

Istnieją skuteczne leki przeciw opisywanym pasożytom. Rokowanie jest dobre, jeśli leczenie zostało wprowadzone w miarę wcześnie a objawy nie są zbyt silnie wyrażone. Na terenach, w których występuje filarioza podróżni powinni zabezpieczyć się przed komarami – w grę wchodzą repelenty, moskitiery itp.

You may also like

Dodaj komentarz