Angielska nazwa: Lassa fever
Gorączka Lassa jest niedawno opisaną chorobą wirusową, występującą w regionach tropikalnych, zwłaszcza w Afryce Zachodniej. Odnotowano epidemie w Nigerii, Sierra Leone i w Zairze. W chwili obecnej choroba ta jest znaczącym problemem ze względu na dużą zakaźność a także ciężki, nieraz śmiertelny przebieg. W niektórych szpitalach choroba wywoływała gwałtowne epidemie. Wirus wywołujący zakażenie został odnaleziony w ciele niektórych gryzoni, lecz drogi szerzenia się choroby ciągle nie są bliżej poznane. Wirus jest obecny we wszystkich płynach ustrojowych osób zakażonych, ponadto występuje w ich moczu nawet przez kilka tygodni od wyzdrowienia.
Objawy gorączki lassa
Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 21 dni, po tym czasie pojawia się wysoka gorączka, wymioty, kaszel i ogólne osłabienie trwające kilka dni. Jeśli u podróżnego wystąpi wysoka gorączka w ciągu 21 dni od powrotu z zachodniej części Afryki, powinien on zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania w kierunku gorączki Lassa (bądź odpowiednio skieruje chorego). Ponieważ gorączka Lassa jest bardzo zakaźna a drogi jej szerzenia nie są poznane, każdy chory powinien być jak najszybciej odizolowany.
Leczenie gorączki lassa
Na razie leczenie choroby jest jedynie objawowe (zwalcza się poszczególne objawy, np. gorączkę), a także wspomagające (zapewniające choremu maksymalny komfort). Konieczna jest izolacja.