Angielska nazwa: tularemia
Tularemia jest zakaźną chorobą odzwierzęcą. Człowiek może się zarazić przez kontakt z tkankami zakażonych zwierząt (zwłaszcza zajęcy), a także może być zarażony przez ugryzienia niektórych owadów, jak np. kleszcze, pchły, wszy. Inne możliwe sposoby zakażenia to: jedzenia zakażonego, niegotowanego (lub niedogotowanego) mięsa, picie skażonej wody, wdychanie zarazków zawieszonych w powietrzu. Tularemia występuje głównie w Europie, Rosji, Japonii i w Stanach Zjednoczonych.
Objawy Tularemii
Czas wylęgania choroby wynosi od 1 do 10 dni, zazwyczaj 2 do 4. Zakażenie ludzi może być bezobjawowe, lecz często dochodzi do powstania zmiany pierwotnej (niewielkiego uniesienia skóry) na dłoniach, zwłaszcza na palcach, lub w obrębie oka. Choroba może mieć także postać rozsianą, zajmować wiele narządów. Jeśli wystąpią objawy, zaczynają się zazwyczaj nagłą gorączka, dreszczami, bólem głowy, nudnościami. Wraz z postępem choroby zmiany skórne pękają.
Leczenie Tularemii
Obecnie istnieją skuteczne leki. Powinny być one podawane na początku choroby, wtedy chory ma największe szanse na pełny powrót do zdrowia. Podróżni powinni wystrzegać się potencjalne zakażonych zwierząt, owadów i unikać picia nieoczyszczonej wody.